- ომბუდსმენის ფუნქციონირების საფუძველია საქართველოს კონსტიტუცია, საერთაშორისო აქტები, საქართველოს კანონი „უმაღლესი განათლების შესახებ“ და უნივერსიტეტის სამართლებრივი აქტები.
თავი II. ომბუდსმენის ფუნქციები
მუხლი 4. ომბუდსმენის ოფისის ფუნქციები და უფლება - მოვალეობები
- ომბუდსმენის ოფისი იცავს სტუდენტის უფლებებს, რომელიც განისაზღვრება როგორც მოქმედი კანონმდებლობით, ისე - ინდივიდუალური ხელშეკრულებითა და შიდასაუნივერსიტეტო აქტებით.
- ომბუდსმენის ოფისი ვალდებულია დაეხმაროს ომბუდსმენს წარმოების თითოეულ ეტაპზე.
- ომბუდსმენის ოფისი დამატებითი ფუნქციები შეიძლება განისაზღვროს ომბუდსმენის ზეპირი ან წერილობითი მიმართვით. ომბუდსმენის ოფისს შეუძლია დასაბუთებული უარი განაცხადოს კონკრეტული ფუნქციის/დავალების განხორციელებაზე თუკი მიიჩნევს, რომ ის ეწინააღმდეგება სტუდენტთა ომბუდსმენის, როგორც ინსტიტუტის დანიშნულებასა და მიზანს ან/და უნივერსიტეტის მიზნებსა და მისიას.
- ომბუდსმენის ოფისი ახდენს სტუდენტთა ინფორმირებას/კონსულტირებას შიდასაუნივერსიტეტო სტრუქტურული ერთეულებისა და მათი ფუნქციების თაობაზე.
- ოფისის ფორმირების წესები განისაზღვრება დებულებით.
მუხლი 5. ომბუდსმენის ფუნქციები, ომბუდსმენის უფლება-მოვალეობები
- ომბუდსმენს აქვს უფლება შეხვდეს უნივერსიტეტის ადმინისტრაციისა და დამხმარე სტრუეტურული ერთეულების თანამშრომელს, მოისმინოს მათი ახსნა-განმარტებები, როგორც კონკრეტული წარმოების თაობაზე, ისე შიდასაუნივერსიტეტო საკითხების შესახებ, რომლებიც უკავშირდება სტუდენტთა უფლებების დაცვას.
- ომბუდსმენი ვალდებულია მოახდინოს სტუდენტთა ინფორმირება მათი უფლება- მოვალეობების შესახებ, ასევე, გააცნოს სტუდენტებს მათი უფლებების დაცვის მექანიზმები.
- ომბუდსმენი ვალდებულია კონკრეტული განცხადების მიღების შემდეგ დაიწყოს წარმოება დებულებით დადგენილ შემთხვევებში. წარმოების თითოეულ ეტაპზე განხორციელებული თითოეული პროცედურა უნდა ეცნობოს განმცხადებელ სტუდენტს/სტუდენტთა ჯგუფს.
- ომბუდსმენი უფლებამოსილია საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში მიიღოს მონაწილეობა უნივერსიტეტის ავტორიზაციისა და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის პროცესში.
- ომბუდსმენი წარმოადგენს ანგარიშს აკადემიური წლის ბოლოს.
მუხლი 6. დამატებითი ფუნქციების განსაზღვრის წესი
- ომბუდსმენისა და ომბუდსმენის ოფისის დამატებითი ფუნქციები შეიძლება განისაზღვროს ომბუდსმენის გადაწყვეტილებით. განსაზღვრული ფუნქციები დაუშვებელია ეწინააღმდეგებოდეს უნივერსიტეტის მისიას, წესდებას და საქართველოს კანონმდებლობას.